صفحه اصلی اخبار معماری عکسخانه بانک مقالات نمایه نشریات درباره ما تماس با ما irac
shopfairs

/ نمایه نشریات


فصلنامه جستارهای شهرسازی شماره17و18

سردبیر محترم جستارهای شهرسازی بدون آنکه سخنی از محوریت این شماره از نشریه برده باشد ، اهم مطالب نشریه را به مقوله زیبایی و نهایتآ شهرزیبا اختصاص داده است.در سخن اول می خوانیم:"زیبایی ، مقوله انسانی است ، آن چیزی است که از راه حواس انسان دریافت می‌شوند و در او احساس رضایتمندی و خشنودی ایجاد می‌کند..."

سردبیر محترم جستارهای شهرسازی بدون آنکه سخنی از محوریت این شماره از نشریه برده باشد ، اهم مطالب نشریه را به مقوله زیبایی و نهایتآ شهرزیبا اختصاص داده است.در سخن اول می خوانیم:"زیبایی ، مقوله انسانی است ، آن چیزی است که از راه حواس انسان دریافت می‌شوند و در او احساس رضایتمندی و خشنودی ایجاد می‌کند..."
محمد حسین جهانشاهی در ادامه به جستجوی زیبایی در شهر و زندگی شهری می‌پردازد ، روندی که به صورت معیارها و قواعدی در عرصه برنامه‌ریزی و طراحی شهری به کار گرفته می‌شود.

 

*اولین مقاله با نام "زیباشناسی در طراحی شهری"

جواد مهدی‌زاده
در این مقاله سعی شده است که مبانی و مفاهیم زیبایی در محیط شهری بررسی و معرفی شود.در قسمتی از این مقاله می‌خوانیم:"از نظر فلسفی ، زیبایی مفهومی عمیق‌تر و وسیع‌تر از زیبایی بصری یا زیبایی شکل و سیمای شهر دارد و نقش موثرتری در سر زندگی ، شادابی و رضایتمندی شهروندان ایفا می‌کند.بر این اساس دانش طراحی شهری به منظور پاسخگویی به اهداف وسیع خود نیازمند آن است که مبانی و معیارهای زیباشناختی را در خود جذب کند و به درستی به کار گیرد..."


*دومین یاداشت با عنوان "مبانی زیبایی شناختی در محیط شهری"

ترجمه:جواد مهدی‌زاده
در مقدمه این مقاله می‌خوانیم:
دانش زیباشناختی یکی از شاخه های فلسفی است و یکی از ارزشهای اساسی سه‌گانه در فلسفه یونانی ، یعنی "حقیقت" ، "خیر" و "زیبایی" را تشکیل می‌دهد.در ادامه نویسنده محترم اضافه می‌نماید:برای بررسی زیباشناسی طراحی شهری لازم است که برخی از اصول فلسفی زیباشناسی ، که به طور کلی مورد قبول قرار گرفته ، اشاره شود.او ادراک زیبایی را  ، تا حدودی زیادی یک امر ذهنی تلقی می‌کند و ادامه می‌دهد زیبایی یعنی اینکه ، کیفیت یک پدیده عینی و مستقل از ادراک کننده آن نیست ،بلکه ارزشی است که از سوی فرد دریابنده به یک وجود عینی مثل یک منظره طبیعی و... افزوده میشود...


*سومین مقاله با عنوان "اهمیت فضاهای پیاده در شهرهای هزاره سوم"

خشایار کاشانی جو
در این مقاله نقش محدوده‌های پیاده به عنوان پهنه‌های رایگان چندعملکردی چند منظوره ، که طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها اعم از تفریحی ، استراحت و گذران اوقات فراغت ، سرگرمی و بازی ، فرهنگی و هنری ، تجاری و فضاهای سبز عمومی شهری را به خصوص در شهرهای هزاره جدید در بر می‌گیرند را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

 

*چهارمین مقاله با عنوان "تصور شهر محله جلفای اصفهان"

دکتر شهره خدابخشی
در مقاله حاضر سعی شده است نمونه‌هایی از نظر بافت تاریخی ،  شهری همچون اصفهان را بر مبنای معیارهای بدست آمده از سوی شهرسازانی چون بنتلی ، ادموند بیکن و... بررسی ،  و به نقاط قوت آنها اشاره کند. در این مقاله به مدد تحلیل نقشه‌ها و تصاویر ، کوشش شده است تصور ذهنی شهر تاریخی را در پیچ و خم هر کوچه بررسی شود.در انجام این تحقیق حضور پژوهشگر در فضای شهری اصلی‌ترین عامل است. در ادامه نوسنده مقاله اذعان می‌دارد که ، باید به یاد داشته باشم که در ایجاد تصور ذهنی شهری در ذهن ناظری که در شهر ، پیاده یا سواره در حرکت است ، صرفآ عوامل کالبدی مطرح نیست و عوامل غیر کالبدی همچون بو  ، صدا و رفتارهای اجتماعی نیز مطرح می ،شود.

 

*پنجمین مقاله با عنوان "معیارهای طراحی شهری و محیطی در مقیاس های مختلف فضایی"

ملک طباطبایی
در این مقاله در مورد توقع و انتظارات شهروندان از فضای شهری سخن به میان آمده و سپس شاخصه‌های ادراک محیطی در کیفیت فضای شهری بررسی می‌شود.این شاخصه‌ها عبارتند از:زیبایی ، هویت ، غنای حسی ، خوانایی ، نفوذپذیری ، تنوع ، انعطاف‌پذیری ، ماندگاری و پایداری و همچنین راهکارهای وصول به این شاخصه ها بررسی می‌شوند.

 

*ششمین مقاله با عنوان"شهر در زیبا شناسی سینما"

انوشیروان مسعودی
در این مقاله نویسنده از سینما ، به عنوان عالی‌ترین محصول نمایشی یاد می‌کند و می‌افزاید:سینماهای شهر محور به راوی هنری لایه‌های پیچیده ، پنهان و ویرانگر مدرنیته و زبان گویای مطرودشدگان و قربانیان نظام ناعادلانه حاکم بر جوامع و شهرهای مدرن بدل شد.به این ترتیب زیباشناسی شهری بر اثر آثار داراماتیک سینمایی ، عرصه‌های نوین احساسی و عاطفی را گشود.داستان زندگی انسان مدرن در متن تضادها و بحران‌های ناشی از توسعه جامعه صنعتی و شهرهای برزگ ، به کمک رسانه سینما ، به خلق حماسه ها و تراژدی‌های جدید و ماندگار انجامید.و...

 

*هفتمین مقاله با عنوان "نقش رنگ‌ها در زیبایی و کیفیت محیط شهری"
با توجه به موضوعیت ویژه این شماره از فصلنامه نقل مباحثی مربوط به رنگ در فضاهای شهری از دو کتاب "شهر همچون چشم‌انداز" و "زیباشناسی در معماری" می‌شود و در ادامه از نقش رنگ در زیبایی و کیفیت محیط شهری گفته می‌شود.


*هشتمین مقاله با عنوان "شهر ، فضای سبز ، زیبایی"

مژگان احمدیه
نویسنده مقاله از شهر به عنوان یکی از پیچیده‌ترین زیستگاه‌های انسانی یاد می‌کند که در آن گسترده‌ای از روابط شهروندان با محیط زندگی شکل می‌گیرد و می‌افزاید:شهرهای موجود به شدت نیازمند تنش‌زدایی هستند و در شهرهای جدید می‌باید تا حد امکان از زمینه سازی برای بروز فشارهای روحی و جسمی جلوگیری کرد.در چنین شرایطی ایجاد فضاهای آزاد و سبز در پاسخگویی به بخشی از نیازهای اجتماعی و روانی شهروندان می‌تواند بسیار موثر باشدو...

 

*نهمین مقاله با عنوان"ساماندهی سیمای شهر"

نغمه وهاب‌زاده
در این مقاله طراحی شهری ، هنر شکل دادن به شهر در قالبی نیکو و زیبا معنا می‌شود که یکی از مصادیق این زیبایی را می‌توان در سیمای شهر جستجو کرد.در ادامه نویسنده جهت رسیدن به فضای مطلوب و خوانای شهری ، مجموعه اقدامات طراحانه‌ای را لازم می‌داند که خود از فرایندهای پیچیده‌ای تبعیت می‌کند که شناخت و آگاهی از آنها از ضرورت‌های حرفه طراحی شهری است.

 

*دهمین مقاله با عنوان "معماری ، کتاب ، فرهنگ"

منصوره کیان ارثی
مقاله حاضر به دنبال معرفی نوعی معماری با هدف اهمیت دادن به انسان در جهت رشد و تعالی اوست.از آنجا که کتاب از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از عناصر اساسی تربیت و فرهنگ هر ملتی مطرح بوده و هست ، در نظر گرفتن تولید و توزیع کتاب ، ایجاد و گسترش کتابخانه‌ها و اساسآ به وجود آوردن امکانات مناسب مطالعه و بازآموزی و ترویج کتاب‌خوانی  به عنوان فعالیتی فرهنگی لازمه زندگی متعالی انسان آگاه است ، در این نوشتار به معرفی دو پدیده معماری-فرهنگی در ارتباط با این کتاب پرداخته می‌شود.

 

*یازدهمین یاداشت گفتگو با ایرج کلانتری با عنوان "برگی از سرگذشت معماری و شهرسازی معاصر ایران"


*دوازدهمین مقاله با عنوان "داستان شهر زیبایی" ، روایتی از آرمان‌شهر نظامی گنجوی
در این روایت به قلم سردبیر فصلنامه می‌خوانیم:
اندیشه دست یافتن به شهرزیبا و آرمانی همیشه از آرزوهای انسان در طول قرون و اعصار مختلف بوده است و بر پایه همین آرزو است که اسطوره و افسانه آرمان‌شهر به صورت‌های گوناگون در فرهنگ و ادب مردمان جهان ، در شرق و غرب ، پدید آمده است.
یکی از نمونه‌های درخشان این آرمان‌شهر در ادبیات ایران تصویری است که نظامی گنجوی شاعر بزرگ  ایران در شاهکار ماندگار خمسه نظامی یا پنج گنج به یادگار نهاده است.روایتی که در اینجا از شهر آرمانی نظامی آمده ، برگرفته از آرمان‌شهر در اندیشه ایرانی است که با دقت و ذوق والای آقای حجت الله اصیل تالیف و به همت نشر نی منتشر شده است.تاریخ انتشار : 20/6/1387 | 17638 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :