صفحه اصلی اخبار معماری عکسخانه بانک مقالات نمایه نشریات درباره ما تماس با ما irac
shopfairs

/ نمایه نشریات


فصلنامه صفه ، شماره 42

صفه نشريه تخصصي دانشكده معماري و شهرسازي است و از سال 1369 تا كنون 37 شماره از آن منتشر شده و نحوه انتشار آن دو شماره در سال مي‌باشد. مقاله‌هاي اين نشريه در زمينه‌ بررسي گذشته و حال معماري و شهرسازي ايران و جهان ، مباني نظري و رويدادهاي مربوط به حوضه معماري و شهرسازي است...


صفه نشريه تخصصي دانشكده معماري و شهرسازي است و از سال 1369 تا كنون 37 شماره از آن منتشر شده و نحوه انتشار آن دو شماره در سال مي‌باشد. مقاله‌هاي اين نشريه در زمينه‌ بررسي گذشته و حال معماري و شهرسازي ايران و جهان ، مباني نظري و رويدادهاي مربوط به حوضه معماري و شهرسازي است. 

 

*الگوی بهینه طراحی شهری در عصر فناوری اطلاعات ،  توران علیزاده
تلاش مقاله حاضر بر این است که تغییرات عمده شهرها را در قالب جست و جوی الگوی بهینه طراحی شهری پی گیرد.در این مورد،با تکیه بر پایگاه نظری مشخص درباره مفهوم طراحی شهری ، کوشش می شود امکان جدیدی که فناوری اطلاعات برای هر کدام از مولفه های کیفی طراحی شهری و به دنبال آن لایه های فرم شهری مطرح می کند ، موشکافی شود.نهایتاً نفی بسیاری از ضرورت های مدرن و بازگشت به پاره ای از فرصت های شهر ما قبل صنعت در عصر پسا صنعت در حالی با معرفی مجموعه کار-زندگی به مثابه الگوی بهینه عصر اطلاعات معنا می گیرد که همچنان نظر شهرگریزی در حکم امکان بالقوه مطرح است.
*اهمیت مرکز شهر و ضرورت توجه به آن و احیای آن

  • دکتر کریم حسین زاده دلیر _دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز
  • اردشیر جوادی اشکلک-دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز

هدف این مقاله بیان ضرورت درک اهمیت مرکز شهر ، علت توجه به آن و دلایل احیای مرکز شهر با توجه به اهمیت آن برای کل شهر است.اولین و شاید موثر ترین اقدام و تصمیم در مواجهه با موضوع مرکز شهر ، درک اهمیت و ضرورت احیای آن و بر همین مبنا اتخاذ رویکرد پایه ای و موثر برای هدایت تحولات آن در قالب ملاحظات کل سیستم شهر است.

 

*معماری و شهر سازی ایران 1320-1310 ه.ش
اولین پژواک نوآوری و دومین پژواک نووارگی الگوی تهران
·       دکتر سید محسن حبیبی-استاد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
·       دکتر زهرا اهری-استاد یار دانشکده شهید بهشتی و همکار اصلی طرح

در این مقاله ، ضمن مروری اجمالی بر تحولات اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی دهه 1310 ه.ش. تحولات کلی عرصه هنر در چهارچوب نووارگی و دگرگونی های روی داده در این زمینه در عرصه معماری و شهرسازی بررسی و تحلیل خواهد شد.در این چهارچوب ، الگوهای پدید آمده در حوزه معماری و نمایندگان فکری و عملی آن ، و الگوهای پدید آمده در حوزه شهرسازی و نحوه بروز و ظهور آن بررسی و تحلیل می شود.

 

*درآمدی بر مبنای الگوی تعامل انسان و محیط 

  • حسن ذوالفقار زاده-عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

مقاله حاضر به طور گذرا به تبیین مبانی تعامل انسان (طراح) و محیط می پردازد و با فرض اصالت شیء محسوس (objective ) در تعامل آغاز می شود و بعد از نقد اجمالی آن به بررس اصالت ربط (relation ) می پردازد.پس از بررسی نسبت ، تناسب ، نسبیت ، تعلق (attachment ) و در نهایت اصالت فاعلیت (subjective ) در تعامل بین انسان و محیط ، انسان (طراح) ولایت مدار مختار را در نظام فاعلیت محور تعامل معرفی می کند که هم توان تکامل و توسعه و هم توان تنزل و ضیق دارد.

 

*آموزش معماری در دوران پیش از مدرن بر مبنای رساله معماریه 
·       مهرداد قیومی بیدهندی-عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر و عضو مدعو هیئت علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی
دقیق ترین راه شناخت آموزش معماری دوران پیش از مدرن ، مراجعه به اسناد معماری آن دوران ، چه بناها و چه مکتوبات معماری است.مکتوبات معماری در دوران سنتی در همه جهان ، از شرق و غرب ، بسیار اندک است.رساله معماریه از جمله این متون معدود است.این رساله را یکی از معماران دوره عثمانی (هم زمان با دوره صفویه در ایران)در باره استاد خود نوشته است.در این مقاله برخی از ویژگیهای آموزش معماری در جهان اسلام ، در دوران پیش از مدرن ، بر مبنای این رسالت جست و جو و بررسی می شود.

 

*داوری طراحی معماری و پیامدهای آن 
·       دکتر سعید میر ریاحی-استاد یار دانشکده معماری و شهرسازی

این مقاله نگرشی تحلیلی است از وضعیت سازوکارهای عملی ارزشیابی و داوری پروژه های طراحی معماری دانشجویی ، داوری ممکن است از عوامل تاثیر پذیرد که پیامد هایی به دنبال داشته باشد.سنجش و ارزیابی ، عوامل کلان تاثیرگذار بر داوری و فرآیند آن در نظام آموزشی از موضوع هایی است که در این مقاله مدنظر قرار گرفته و درباره آن بحث شده است.طرز تلقی و ابزار نسبت به مقررات و جایگاه آن در کار عمی و رشد روشنفکرانه و اصلاح مهارت های منجر به ارتقاء توسعه پذیری ، فراگیری و رشد فکری دانشجو نیز از مسائل مورد بحث این مقاله است.

 

*آموزش معماری روستا چرا و چگونه؟ 

  • مهران علی الحسابی-استاد یار دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت

مقاله حاضر بر آن است ضمن بررسی روند آموزش روستا در مدارس معماری ، جایگاه این درس را در مجموعه دروس این رشته مورد توجه و بررسی قرار دهد و رویکردهای نوین برای ارتقای کیفی و اثرگذاری بیشتر آن در فرایند آموزش معماری مطرح کند.این نوشتار ،ضمن معرفی سابقه و جایگاه روستا در آموزش معماری و بررسی اهمیت و نقش روستاها در نظام سکونتگاهی کشور ، به طرح محتوای آموزشی و چگونگی آموزش درس روستا و همچنین نقش استادان و دیدگاه های آنان نسبت به مقوله روستا می پردازد و با تاکید بر ویژگی میان موضوعی و جامعیت درس روستا بر پیش بینی ها و راهکارهای تحقق اهداف آموزش این درس متمرکز خواهد شد.

*کوچی برای همیشه 
·       سید محمد حسین مرتضوی-کارشناس ارشد معماری از دانشگاه شهید بهشتی

مقاله حاضر با بررسی کلی روستاها جابجا شده در ایران و در دیگر کشورهای جهان این سوال را مطرح می نماید که آیا جابجا کردن روستا کار درستی است یا نه؟در ادامه عوامل بروز و رفع آن و معضلات آن بررسی و تحلیل می شود.تاریخ انتشار : 20/6/1387 | 18894 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

- ali
vaghan mamnounam

- nasiri
سلام. از اطلاع رسانی شما تشکر می نمایم و نحوه اشتراک مجله چگونه است؟

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :