صفحه اصلی اخبار معماری عکسخانه بانک مقالات نمایه نشریات درباره ما تماس با ما irac
shopfairs

/ نمایه نشریات


ماهنامه شهرداری ها شماره ۷۸

این شماره از نشریه شهرداریها به موضوعیت گردشگری شهری می پردازد و در خصوص جایگاه شهرداری‌ها به عنوان نهادهای تاثیر گذار اشاره داشته است.در ابتدای یادداشت سر‌دبیر از گردشگری شهری به منظور ارضای نیازهای فراغتی مستمر درفضاهای باز درون شهری و نیز در محیط طبیعی پیرامون شهر سخن به میان آورده می شود و سپس با اشاره به مراکز گوناگون فرهنگی ، تاریخی ، گردشگری در شهرها به عنوان عوامل مهم...

این شماره از نشریه شهرداریها به موضوعیت گردشگری شهری می پردازد و در خصوص جایگاه شهرداری‌ها به عنوان نهادهای تاثیر گذار اشاره داشته است.در ابتدای یادداشت سر‌دبیر از گردشگری شهری به منظور ارضای نیازهای فراغتی مستمر درفضاهای باز درون شهری و نیز در محیط طبیعی پیرامون شهر سخن به میان آورده می شود و سپس با اشاره به مراکز گوناگون فرهنگی ، تاریخی ، گردشگری در شهرها به عنوان عوامل مهم رساندن آرامش روحی و رفع خستگی ماشینی تاکید می‌ورزد..درادامه ازجایگاه شهرداری به عنوان نهادی اجتماعی که نمی تواند از بعد زندگی شهری غفلت نماید گفته می شود و ارتقاء جایگاه شهروندان را با مشارکت ایشان و جز با روش های فرهنگی آموزشی قابل اجرا نمی داند.ضمنآ تمامی مراکز هدف گردشگری شهری را ابزاری مهم در دست یابی به این هدف متعالی می داند.

 

-گزارش اصلی

*رشد گردشگری محلی توسعه گردشگری شهری

 • راحله شیر اسب

نویسنده یاداشت حاضر دستیابی به رشد و توسعه گردشگری را جز با سرمایه‌گذاری وسیع اقتصادی قابل تحقق نمی‌داند.و می‌افزاید:کارشناسان اقتصادی ، گردشگری ایران را یکی از ده قطب گردشگری مهم در دنیا به شمار آورده اند که با برخورداری از سوابق دیرینه تمدن و فرهنگ ، طبیعت و شرایط اقلیمی گوناگون و عواملی دیگر از این دست ، توانایی قرار گیری در جایگاه مناسب نقاط پر جاذبه گردشگری در جهان را داراست ، اما با توصیف کشور ایران علی رغم در اختیار داشتن جاذبه های قابل توجه ، گفته می‌شود از جایگاه مناسبی در بازارهای گردشگری برخوردار نیست. در ادامه از تلاش مدیران کشور در طول دهه های پس از جنگ ، که بر پایه برنامه ریزی جهت دستیابی به در آمد ملی استوار می بوده است سخن گفته می شود.در ادامه یاداشت فوق ، با این پرسش نویسنده مواجه می شویم :

چرا همچنان چرخه‌ی این روند بسیار کند و بر مداری ناهموار گردد؟

 

- اندیشه وپژوهش

 *بررسی ابعاد اقتصادی گردشگری شهری

 • هوشنگ سرور

این مقاله جایگاه گردشگری در مطالعات شهری و شکل گیری گردشگری شهری به عنوان یک بخش مهم در اقتصادی شهرها طی دهه های 1910 تا حال حاضررا بررسی کرده و نیز ابعاد و تاثیرات اقتصادی گردشگری شهری ، عناصر بنیادی در گردشگری شهرها و ضرورت توجه به ملاحظات جغرافیایی در مکان یابی چنین عناصری را بازگو می کند.

 

*معیارها و شاخص های گردشگری شهری پایداری

 • کیمیا موذنی

آنچه مقاله حاضر به آن می پردازد معرفی نمونه معیارها و شاخصه‌های گردشگری شهری پایدار با تکیه بر این اصل اساسی است که هدف از گردشگری پایدار علاوه بر شناخت فرهنگ،سوابق تاریخی و نمودهای طبیعی شهر،حفظ شان و جایگاه اکوسیستم و ایجاد فرصت های اقتصادی در جهت درآمدزایی برای شهروندان و حصول منابع پایدار درآمدی برای شهر می‌باشد.


*جین جکبز وخیابانهای شهری

 • محمد جلالی نسب

یاداشت حاضر به بیان نظریات جین جکبز منتقد معماری وشهر سازی در کتاب زندگی و مرگ در شهرهای آمریکا پرداخته و سپس اساس دیدگاه های او را در مورد فضاهای شهری که بر محوریت خیابان قرار گرفته بررسی می‌کند.به عبارت دیگر ، از نظر او ، خیابان مهم‌ترین نوع فضاهای شهری است.بدین لحاظ خیابان های شهری را به صورت خاص و فضاهای شهری را به طور عام بر پایه داده‌های عمیق جامعه‌شناسی و روان‌شناسی اجتماعی طرح کرده و در ادامه به ارائه مطالعاتی از ویلیام وایت، وود، اسکارنیومن، در فضاهای شهری از نظر کالبدی ایمنی می پردازد.

 

*توریسم مذهبی در فرانسه و جهان

 • سیما کاویان فر

   یادداشت حاضر در خصوص توریسم مذهبی در فرانسه و جهان با توجه به نقش ارزشمند زیارت در گردشگری مذهبی و تفاوتهای هر یک از آنها با توریسم فرهنگی  ، مقوله های زیر را از نظر جامعه شناختی بررسی کرده است کرده است.

1-مقوله توریسم مذهبی در عصر باستان و قرون وسطی

2- بررسی توریسم مذهبی دوران معاصر در ادیان مختلف ، نوع اعتقادات هر یک از سازمانهای مذهبی و اهداف خاصی آن.

 

*اصول و مبانی خلاقیت در مدیریت شهری

 • عبدالرضا کردی

در این شماره تلاش می‌شود تجارب مدیریت شهری در کشور مورد تحلیل و نیز فعالیت شهرداری‌های کشور در زمینه خدمات شهری ، فرهنگی و رفاهی  را ارزیابی و سطح خلاقیت آنان را مورد بررسی قرار می‌دهد.در ادامه با بیان اینکه اطلاع‌رسانی و پاسخگویی بصری در تمامی امور از موضوعات گوناگون پیرامون زندگی شهروندان است به بررسی و تحلیل  پیام رسانی فضاهای بصری به چشم و ذهن شهروندان و نیز نقش اساسی فضاهای بصری شهر در تامین بهداشت روانی شهروندان می‌پردازد و به موارد زیر اشاره می‌کند:

1-امنیت روانی، سلامت حریم بصری شهر تهران

2- هدایت هوشهای تجسمی پیرامون فضاهای شهری

 

-گفت گو

*اهمیت گردشگری شهری

در این بخش گفتگو با دکترحسین حاتمی در خصوص گردشگری و تعاریف خاص آن ، وی از زبان  مورگن ، روآرتوربورمان ، هنری یکردکراف در ارتباط با مقوله گردشگری و جهانگردی نقل قول می  نماید.

 

*بخش حقوقی

دفتر حقوقی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور (جمشید رضایی _علی یزان زاده). بخش حقوقی در خصوص ماده قانون های شهرداری و نحوه پرداخت و عوارض صدور پروانه ، اطلاعاتی را در اختیار کارشناسان این امر قرار می دهد.


*به روایت اسناد

اساسنامه و نظامنامه کانون جهانگردی ایران

در بخش روایت اسناد ، به اساسنامه و نظامنامه کانون جهانگردی ایران و ماده قانون ها و دستورالعمل های آن پرداخته می‌شود.


*قانون شهر

قانون تعاریف محدوده و حریم شهر روستا و شهرک و نحوه تعیین آن

این قسمت از نشریه به ارائه قوانین در چهارچوبهای وظایف قانونی شهرداریها و نیز بر نظارت کنترل احداث هر گونه ساخت و ساز در محدوده شهر پرداخته است که در جلسه علنی مجلس شورای نگهبان در  دوازده ماده و یازده تبصره در خصوص وظایف قانونی شهرداریها به تصویب رسیده است.


*از نگاه شهردار(گردشگری شهری نیازمند مدیریتی واحد)

 • مصاحبه با شهردار نیاسر (آزاده افشار)

مصاحبه حاضر با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شهر نیاسر از نظر تنوع جغرافیایی و سابقه تاریخی به روند توسعه گردشگری در این شهر می‌پردازد .


*شورا و مشارکت

الف-حدود اختیارات شوراها و شهرداری ها در توسعه گردشگری (حسین صالحی)

این یادداشت حدود و اختیارت شهرداریها و شوراها در توسعه گردشگری مطرح مینماید .

ب- ضرورت تعامل شهرداری با سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بیشتر شود .(مصاحبه با نایب رئیس شورای شهر تهران )

حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه برای گسترش گردشگری شهر تهران باید تعامل سازمان میراث فرهنگی با شهرداری بیشتر شود تا در این زمینه اقدامات مطلوب‌تری ارائه گردد.در ادامه  نقش میراث فرهنگی در بافت‌های سنتی و قابلیت‌های کاربردی گردشگری در این حوزه را بیان می‌دارد .


*آشنایی با شهرداران موفق شهردارونکوور

 • لری کمپل (2005-2002)(احمد بنکدار-طاهرهگرانپایه )

یادداشت حاضر پیرامون موفقیت شهردار سابق شهر می‌باشد .

تجربیات جهانی

*بررسی تاثیرات گردشگری بر اقتصاد کشور ها

 • ترجمه:سیماکاویان فر

ترجمه حاضر به تاثیر صنعت گردشگری می پردازد و افزایش در آمد دولت از دیدگاههای جامعه شناسی و روان شناختی آن ارزیابی می نماید .


*فرهنگ واوقات فراقت

 • ترجمه:سیما کاویانی

مقاله حاضر با توجه با این مساله که اوقات فراغت دستاورد زندگی شهری است ، جهت استفاده بهینه از زمان و امکانات و تجربیات کشورهایی که در این زمینه به رشد و شکوفایی رسیده اند ، به این امر می پرازد.


* اکوتوریسم ارزیابی ضرورت کنترل کیفیت و بهبود مداوم با استفاده از استانداردهای کانادا

 • مترجم :علی عربانی دانا

این مقاله به معرفی شیوه ای می پردازد که کارگزاران یا مشتاقان اکوتوریسم و مدیران محیط زیست را در حرکت اکوتوریسم و یا حداقل در حرکت به سوی یک نوع گردشگری که از لحاظ اجتماعی و زیست محیطی مطلوب است ،یاری می رساند.

 

-شهرها و شهرداری های جهان

*سیستم نگهداری خیابان ها در شهر راسین

این یادداشت به ارائه اطلاعات شهری در خصوص تعدادی از شهرهای بزرگ دنیا به موارد  ذیل می پردازد .

1-سیستم های نگهداری خیابانها در شهر

2-جاذبه های گردشگری در سووتوا

3-مادانگ شهری برای گردشگری

4-بیانیه (کنفرانس سازمان جهانی گردشگری WTO (در مسقط در مورد ساخت محیط زیست برای  گردشگری پایدار

5-آموزش راهبران گردشگری به دانشجویان

6-حوزه رو به گسترش میراث گردشگری ، موضوعی بر جسته برای رهبران گردشگری

 

-طرح وشهر

*بایدها و نبایدهای صنعت گردشگری استان قم

 • حسین خسروی

یادداشت حاضر با طرح این سئوال که جایگاه صنعت گردشگری در سطح ملی و منطقه‌ای و عواید آن صنعت چقدر است؟ ، به بررسی بایدها و نبایدهای مقوله گردشگری در سطح ملی و به خصوص منطقه ای (استان قم)می پردازد .

 

*آموزش

-نقش فرهنگ در روان سازی رفت و آمد سواره

 • علیرضا امیرحاجیلو

یادداشت حاضر با بررسی تاثیر نقش فرهنگ جامعه در شرایط مختلف با نگاهی به عوامل درونی و بیرونی آن می‌پردازد.

ب- تاریخچه تهران و مشکلات زیست محیطی

یاداشت حاضر در راستای توسعه و آینده‌نگری به بررسی معضلات شهر تهران می‌پردازد و در جهت توسعه کمی و کیفی آن راهکارهایی ارائه می‌نماید.

 

-رهاورد سفر

*ونکوور آزمایشگاه گردشگری

 • مهدی شفیعی پور

مقاله حاضر تلاش مینماید با کنکاش درباره ویژگی های جوامع مترقی و بررسی عوامل موفقیت آن ، ابزاری مناسب برای مطالعه تطبیقی و شناخت شرایط موجود در صنعت گردشگری احیاء گردد .

 

*سفر به مالزی اکبر علیا

یاداشت فوق سفرنامه‌ای تخصصی از سفر به مالزی می باشد.


* خاطره ای از یک روز تهرانگردی

 • جعفر ادریسی

این گزارش توضیحاتی از یک روز گشت و گذار و سفر در بافت های قدیمی و ابنیه تاریخی شهر تهران  پرداخته است.

 

-دیدگاه

معماری در جهت آسایش  نه در جهت معماری :(مهرنوش مهرانیا)

نویسنده یاداشت حاضر با بیان اینکه معماری که هدفش آسایش بود از هدف خود منحرف شد ،  به تبع  اشتباه مضاعف تقلید کورکورانه از معماری غرب اشاره میکند و می نویسد:

ریشه ، ساقه ، شاخه و برگ ، کثرتی است که درخت را کل می دهد و این کثرت ، وحدتی به نام درخت را می‌آفریند.معماری در کثرت ، وحدتی به نام شهر را به وجود می‌آورد که هر یک از عناصر آن باید آسایش بمنظور کسب آرامش مستتر باشد ...

و آیا امروزه این آسایش وجود دارد.....

 

-گزیده پژوهش

* شناخت پتانسیل های گردشگری بخش باغبادران و برنامه ریزی توسعه آن

 • دکتر علی آبادی-دکتر حمید رضا وارثی -رضا مختاری ملک آبادی

در این تحقیق سعی شده که با شناخت و برنامه ریزی  گردشگری این بخش ،گامی هر چند کوچک برای محرومیت های این منطقه در سطح های گوناگون برداشته شود تا زمینه برای توسعه آن فراهم گردد.

 

-گزارش های خبری

*شهر جدید شهری برای آینده (فاطمه شهبازی)

این گزارش در خصوص شهرهای جدید به عنوان هسته اولیه ساخت و ساز و معضلات و مشکلات احداث شهر های نو و نحوه بهره برداری آن در آینده پرداخته است.

*شهری ایمن با پیاده روی روان برای معلولان

 یاداشت فوق به تدابیر اتخاذ شده در مورد موانع تردد این عزیزان در فضاهای عمومی و شهری و نیز مجموعه اقداماتی در این زمینه پرداخته است.

* بازخوانی پرونده طرح جامع گردشگری استان تهران صنعت گردشگری،گمشده در پایتخت (وفا شمس)

 

* سرزمین بی خاطره

* زادگاه شهر من زیربوته نیست


-اخبار سازمان

- همایش توسعه گردشگری روستای و عشایر برگزارشده.

-گردشگری داخلی برای رونق روستاهای کشور

- کنفرانس برنامه ریزی و مدیریت شهری برگزار شد.

اخبار کوتا (آزاده افشار )

1- استقبال از مسافران نوروزی در همدان
2- تبریز شهری با بافت های فرسوده
3- تشکیل اتاق بحران در کاشان
4- صدور پروانه کسب برای دوره گردهای قزوینی
5- بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده اولویت شهرداران آذربایجان غربی
6- نالوس واقدامات عمرانی
7- بجنورد شهری به رنگ سبز
8- برگزاری نخستین سالانه چارتاقی نیاسر
9- تور شتر سواری برای گردشگران نائین

-یک شهر  یک نگاه

در این بخش گزارش‌های خبری از فعالیت‌های شهرداری‌های تهران،زابل،ساری،شیراز،کرمان،کدکن ارائه کرده است .

 

- معرفی پایگاه شبکه

در این قسمت به معرفی پایگاه رسمی شهرداری بیبی) Bay Bay   )پرداخته شده است .


-تازه های نشر

-تازه های نشر به معرفی کتاب راهنمای فرهنگی کشور ایران پرداخته است .

معرفی نرم افزار

-
ایرانیک- جاذبه های ایران زمین

در این قسمت به معرفی نرم افزار ایرانیک که در خصوص جاذبه های کشور ایران در زمینه های مختلف فنی و اطلاتی آن لحاظ شده است.تاریخ انتشار : 23/5/1387 | 6667 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :