صفحه اصلی اخبار معماری عکسخانه بانک مقالات نمایه نشریات درباره ما تماس با ما irac
shopfairs

/ نمایه نشریات


فصلنامه معماری و شهر سازی شماره 85

در یاداشت سر دبیر می خوانیم:ما در جهانی زندگی می کنیم که بر پایه سرمایه داری بنا گردیده و شکافی عمیق را میان اقتصاد و وجدان پدید آورده است.این موقعیت ما را در هزار تویی از تصاویر مختلف قرار داده که دیگر امکان درست فهم تسلسل ، و نحوه تاثیرگذاری آنها بر روی شهرسازی و معماری ممکن نمی باشد.امروز حتی مسایل تکنیکی و فنی تحت لوای شرایط سیاسی و نیز بسیاری از فردیت ها در تقابل سرزمین ناشناخته و سنن و فرهنگ آنها قرار گرفته است.


در یاداشت سر دبیر می خوانیم:

ما در جهانی زندگی می کنیم که بر پایه سرمایه داری بنا گردیده و شکافی عمیق را میان اقتصاد و وجدان پدید آورده است.این موقعیت ما را در هزار تویی از تصاویر مختلف قرار داده که دیگر امکان درست فهم تسلسل ، و نحوه تاثیرگذاری آنها بر روی شهرسازی و معماری ممکن نمی باشد.امروز حتی مسایل تکنیکی و فنی تحت لوای شرایط سیاسی و نیز بسیاری از فردیت ها در تقابل سرزمین ناشناخته و سنن و فرهنگ آنها قرار گرفته است.این فضا تصویر شاعرانه ای را از مناظر و افکار پدید می آورد که ورای مسایل سیاسی حرکت می نمایند و از گسترده جغرافیای سیاسی نقشه ها که تنها گفتمان قدرت ، تهدید و خشونت است و چیزی جز آن نیست پا را فراتر می گذارد.در این نقشه  ها ، فرهنگ با انرژی تقابل داشه و نفت در بطن هر گفتمانی که به حقوق بشر و آزادی بیان می پردازد حضور دارد.در اینجا حقوق بشر تبدیل به تغذیه کننده عرصه های اقتصاد جهانی گردیده و از جایگاه حقیقی خویش بازمانده است.

و اما شهر؟

اما اکنون شهر برخی از خصایص همیشگی خود را از دست داده است ، کیفیت فضای جمعی رو به نابودی است و تنها اجزای کوچکی از آن کلیت به جای مانده است.نبود شادی ، موجب زوال زنده دلی واقعی گردیده است ، و شهر ، شکل دهنده اهداف عقلانی زندگی ، چیزی جز منطق صلب ، و رویکرد های مادی را در افق خویش نمی نمایاند.

 

در اولین مقاله با عنوان «طراحی ، مدیریت و تعهدات شهروندی» ، نوشته رضا بهبهانی

موضوع این مقاله ، تحولات و شیوه توسعه شهر های ایران از اوایل دهه چهل تا کنون می باشد.در این دوران با تاثیر ملی شدن صنعت نفت ، کودتای مرداد 1332 ، اعمال تقسیم اراضی و رونق صنایع مونتاژ ، شهر ها را از شکل و ماهیت روستایی بزرگ بیرون آمده ، و شکل واقعی به خود گرفتند و شهر نشینان به تدریج به شهروند تبدیل شدند.در این راستا از اتفاقات قابل توجه و سرنوشت ساز ، تحولات کالبدی شهر و نیز از نقش وزارت مسکن و شهر سازی و شهر داریها در این زمینه گفته خواهد شد.

 

دومین  یاداشت مطالعه موردی ، با عنوان «طرح برگزیده جشنواره بین المللی طراحی شهری»

در این راستا با معرفی جشنواره بین المللی طراحی شهری ، طرح برگزیده با تفضیل جزئیات در نوشتار فوق می آید.

سومین مقاله با عنوان «تهران 2050 » ، نوشته سینا مصداقی

این مقاله در کنار نقد نگرش طراحان شهری امروز ، تلاشی برای خلق تصویری هر چند مبهم از خصوصیات انسان فردا ، شکل و عملکرد فضاهای شهری آینده و ساختار شهر مطلوب در قرن بیست و یکم است.این تصویر جهانی ، آمیخته ای از واقعیات و تخیلات ، داشته ها و ایده آلها ، اصول ثابت شده و فرضیات نوین می باشد و ساختتار فضایی سه بعدی را گزینه ای مناسب برای شهر فردا می داند و اتخاذ دیدگاه آینده گرا در معماری و طراحی شهری را هیچگاه به معنای طرد گذشته تعبیر نمی کند. برای مثال مباحثی همچون اولویت دسترسی پیاده ، رعایت سلسله مراتب ، تباین ، وحدت و یکپارچگی فضایی را ، ریشه در اصول معماری و شهرسازی گذشته می داند و آز آن به عنوان بخشی پر اهمیت از مبانی ساختار سه بعدی شهر فردا تاکید می ورزد.

 

چهارمین مقاله با عنوان «بام به مثابه فضای شهری» ، نوشته آزاده شاهچراغی

در این نوشتار تلاش می شود تا مقوله استفاده از "بام" از مقیاس معماری تا مقیاس شهر مورد توجه و بازنگری قرار گیرد و نگاه جدید معماران معاصر در به روز کردن "فضای بام" متناسب با شرایط فرهنگی و تکنولوژی موجود بررسی شود.

 

پنجمین ، گفتگو ، با عنوان «به سوی شهر سازی متعالی» ، داراب دیبا در گفت و گو با رب کریر

 

ششمین مقاله با عنوان «روند تحول مبدان در طول تاریخ» ، نوشته ندا ضیا بخش

بحث و مطالعه بر روی میادین در تمدن های نخستین به نظر عجیب می آید.چرا که از میدان به عنوان یک عنصر مهم شهری ، در این ادوار یاد نشده و زمان بسیاری به طول انجامیده تا زمینه های اجتماعی و احتیاجات زیبائی شناسی باعث شکل دادن به میدان در داخل اجتماعات شهری شود. از این رو در این مقاله سعی می شود سیر تحولات میدان ها در ادوار مختلف و نیز شکل و عملکرد آنها بررسی شود.

 

هفتمین یاداشتی تحت عنوان «همایش کانسپت ، آذر ، در جستجوی مفوم 1385»

همایش کانسپت به همت انجمن علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی-واحد تهران مرکز در آذر ماه 1385 برگزار شد.همایش فوق با رویکردی ویژه و توجه به مفاهیم اساسی تر و ریشه ای ، با دعوت از صاحبنظران ، مجموعه بحث هایی را با محوریت کانسپت برگزار کرد.بخشهای فراخوان مقاله ، مسابقه اسکیس معماری ، پخش فیلم تخصصی و نمایشگاه ها و گارگاه های آموزشی از جمله فعالیتهای تکمیلی همایش بود.

 

هشتمین , یاداشتی در باب «چند و چون ادبیات آموزش معماری» ، نوشته سحر طوفان

یاداشت حاضر با بررسب مفاهیم آموزش و پرورش و رد آموزش معماری به صورت تئوری صرف و با تعبیر دانش معماری به دانشی علمی-کاربردی ، پا را فراتر نهاده و با نگاهی میان رشته ای ، مسیری پویا جهت اتصال لایه های علمی و کاربردی را می جوید.

 

نهمین ، مقاله ی با عنوان «آئین نمایش در شهر» ، نوشته محمد علی رحیمی

مقاله حاضر با تعریف انسان به عنوان موجودی آیین محور و با استنتاج اینکه مراسم آیینی شالوده نمایشی دارند ، رویارویی صحنه نمایشی و فضای معماری را مورد محک قرار داده و بازشناسی مکان نمایش های آیینی در شهر را خواستار می شود.

 

دهمین ، مقاله ای با عنوان «کشف فضاهای گمشده در بستر بافت های فرسوده» ، نوشته روح الله رحیمی / عبدالمجید نورتقانی

در این نوشتار پس از بیان ضرورت کشف فضاهای گمشده در استحکام بخشی بافت های تاریخی به دلائل شکل گیری فضاهای گمشده در بافت های شهری ایران پرداخته می شود. در ادامه انواع فضاهای گمشده و نیز تئوریهای راجر ترانسیک در زمینه کشف و طراحی فضاهای گمشده بیان خواهد شد.

 

یازدهمین ، مقاله ای با عنوان «رویکرد امروز به مکان از دست رفته دیروز» ، نوشته راضیه رضازاده / شیوا شادروان

در پس این یاداشت ، ادبیات زیبای نوشتار حاضر است که عاشقانه تفالی به حافظ می زند:

دستم به قلم نمی رود که در مورد شهرت جایگاه عشق و عرفانت بنویسم.

تو بگو!

بگفت:

آنان که خاک بنظر کیمیا کنند

آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

 

و یکباره سوالی این چنین مطرح می شود:

کجا هستند آن کیمیا گران که امروزه ببینند و شاهد رخدادهای غیر منتظره در شهر حافظ باشند؟کجاست کریم خان زند؟

سپس ، جمله از وکیل شیراز ، کریمخان زند و از یک متن شهری که نشانگر تقویم زمانی زندیه است با سیر در اوراق  کوچه پس کوچه های شهر شیراز از طراوت رو به یاس و لزوم بهسازی سیمای شهر و تحول زبان زمان و تطوور تاریخی و در نهایت ویرایش ادبی به زمان حال میگوید.به عبارت دیگر رهنمودهایی جهت ساماندهی آنچه هست در کنار آنچه می تواند در کنار فضای ارزشمند تاریخی باشد ، می ورزد.

 

و در ادامه به معرفی چند تن از معماران معاصر جهان و آثار آنها پرداخته می شود :

 

دوازدهیمن مقاله ای با عنوان«خلق به مثابه زیستن ، معرفی آدووسی» ، نوشته محمدرضا پور زرگر

 

سیزدهیمن مقاله ای با عنوان«در شبکه ای از خطوط در هم تنیده» ، نوشته پویا روحی

 

چهاردهیمن مقاله ای با عنوان «ایده پردازی برای آینده منسوخ شده است» ، ترجمه و تدوین مونا کعبیان

 

پانزدهمین دهیمن مقاله ای با عنوان«مکان تفکر، معرفی یکی از آثار زاها حدید» ، تهیه و تنظیم :پورشاد خزایی

 

شانزدهمین  مقاله ای با عنوان«استیون هال ، ایده و روش ها» ، ترجمه و تنظیم : سارا ثقفی مقدم / مینا رفیعی / صبا قربانعلی نژاد

 

هفدهمین مقاله ای با عنوان«درباره لئوناردوساویولی» ، نوشته احمد حسامی

 

هیجدهمین  یاداشتی با عنوان«نگاهی به آثار نصرت الله مسلمیان»تاریخ انتشار : 23/5/1387 | 6939 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :