صفحه اصلی اخبار معماری عکسخانه بانک مقالات نمایه نشریات درباره ما تماس با ما irac
shopfairs

/ نمایه نشریات


فصلنامه هنرهای زیبا ، شماره ۲۹

نشریه هنرهای زیبا نشریه تخصصی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران می باشد.هدف این نشریه انتشار نتیجه پژوهش ها و تجربه های علمی در زمینه های هنر ، معماری و شهرسازی می باشد.ضمنآ نوشتارهای علمی-پژوهشی،تحلیلی،در زمینه های هنر،معماری و شهرسازی ،طراحی صنعتی ، هنرهای تجسمی ، هنرهای نمایشی ، موسیقی و پژوهش هنر برای درج در مجله پذیرفته شده و پس از داوری و تصویب هیئت تحریریه به چاپ می رسند.


نشریه هنرهای زیبا نشریه تخصصی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران می باشد.هدف این نشریه انتشار نتیجه پژوهش ها و تجربه های علمی در زمینه های هنر ، معماری و شهرسازی می باشد.ضمنآ نوشتارهای علمی-پژوهشی،تحلیلی،در زمینه های هنر،معماری و شهرسازی ،طراحی صنعتی ، هنرهای تجسمی ، هنرهای نمایشی ، موسیقی و پژوهش هنر برای درج در مجله پذیرفته شده و پس از داوری و تصویب هیئت تحریریه به چاپ می رسند.

 

*اولین مقاله با عنوان "حاکمیت شهر-منطقه تهران:چالش‌ها و روندها"

  • دکتر عباس احمد آخوندی-دکتر ناصربرک پور-حبیب الله طاهر پور-ایرج اسدی

این مقاله به بررسی و تحلیل ابعاد مختلف مفهوم تفرق سیاسی به عنوان بزرگ‌ترین چالش فرآوری نظام‌های اداره و حاکمیت مناطق کلان شهری می‌پردازد.که بر اساس نتایج حاصل از طرح پژوهشی با عنوان "بازنگری استراتژیک نظام مدیریت و مالیه کلانشهر تهران" ، زیر نظر "مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی"تهیه شده است.

 

 

*دومین مقاله با عنوان "جستاری بر مفاهیم و روش‌های برآورد کمی ظرفیت برد و ارائه ..."

  • دکتر منوچهر طبیبیان-احد ستوده-کامران شایسته-رضا چلبیانلو

در مقاله حاضر ، ابتدا مفاهیم ، مولفه‌ها و چارچوب روش شناختی برآورد کمی ظرفیت برد در برنامه ریزی توسعه گردشگری با اقتباس از نتایج طرح مطالعات راهبردی توسعه گردشگری دره عباس آباد-گنجنامه همدان ارائه گردیده است.

 

*سومین مقاله با عنوان "بررسی تحولات نخست شهری در ایران"

  • دکتر اسفندیار زبردست

در این مقاله سعی می‌شود تا با بکارگیری روش‌هایی برای بررسی میزان تحولات نخست شهری ، با طرح این پرسش که آیا به کارگیری سیاست‌های تمرکز زدایی توانسته‌اند از تمرکز بیش از حد فعالیت و جمعیت در تهران بکاهند ، پاسخی بیابد.

 

*چهارمین مقاله با عنوان "باغ ایرانی تمثیلی از بهشت"

  • دکتر مجتبی انصاری-مهندس هادی محمودی‌نژاد

در این مقاله تلاش می‌شود تا در رویکردی توصیفی ، امکان بررسی و ارزیابی تمثیلی بودن مفهوم باغ ایرانی از بهشت فراهم شود.

 

*پنجمین مقاله با عنوان "بازشناسی ویژگی‌های کالبدی گرمابه‌های ایران در دوره صفوی"

•·        محسن طبسی-دکتر مجتبی انصاری-دکتر محمود طاووسی-دکتر فرهاد فخار تهرانی

این مقاله به بازشناسی و معرفی ویژگی‌های کالبدی گرمابه‌های ایران در دوره صفوی می‌پردازد.بدین منظور ، ده باب از  گرمابه‌های این دوره برگزیده شده و از لحاظ تعداد ، سلسله مراتب و سیرکلاسیون ، مساحت ، ابعاد و تناسبات فضاها ، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.

 

*ششمین مقاله با عنوان "سلسله مراتب محرمیت در مساجد ایرانی"

•·        صاحب محمدیان منصور

در این نوشتار ابتدا به تبیین جایگاه سلسله مراتب در علوم و معارف سنتی و اسلامی-ایرانی ، پرداخته شده تا ابعاد مختلف و وجوه و جنبه‌های آن وضوح بیشتری بیابد و پس از آن نیز به منظور بررسی یکی از وجوه سلسله مراتبی تحت عنوان "سلسله مراتب محرمیت" در مساجد ایرانی به گونه بندی مسجد در نحوه ورود به صحن و مقایسه این نحوه ورود با نحوه ورود به ایوان و گنبدخانه پرداخته شده است.

 

*هفتمین مقاله با عنوان "بازسازی نقشه باغ شمال تبریز بر اساس اسناد و مدارک تاریخی دوره قاجار"

•·        امیر بانی مسعود

هدف اصلی مقاله ، بازسازی نقشه‌ای از باغ شمال بر اساس اسناد و مدارک موجود در دوره قاجار می‌باشد.

 

 

*هشتمین مقاله با عنوان "طراحی تعاملی: مطالعه فرهنگ کاربران ایرانی جهت ایجاد تعامل بهتر با محصولات"

•·        دکتر یاسمین خدابنده-شادی یعقوبیان

در این مقاله ، به منظور شناختی کلی از عادات کاربران ایرانی و تعاملات آنان در برخورد با محصولات دنیای امروز ، مطالعه‌ای بر روی کاربران ایرانی به شیوه مطالعه میدانی انجام گرفته است ، که نتایج این مطالعه الگویی اولیه و کلی از رفتارهای کاربران ایرانی در مواجهه با محصولات مدرن ارائه می دهد.

 

 

*نهمین مقاله با عنوان "جلوه جمال و جلال در نگارگری و بازتاب آن در موجودات اهریمنی و مخوف"

•·        دکتر زهرا رهنورد

با شناخت این موضوع که روح حاکم بر نگارگری ایرانی زیبایی است ، و با این پرسش که چرا در نگارگری ایرانی ، موجودات اهریمینی هم زیبا تصویر می‌شوند؟  ، به بیان این ویژگی رمزگونه می‌پردازد.هدف این مقاله رمزگشایی این زیبایی است.یافته‌های این تحقیق عبارتند از:

1-ساختار ذهنی هنرمند حین روند خلق هنری ، در مواجهه با اهریمنی‌ها ، زبان و بیان زیباشناختی را انتخاب می‌کند.

2-خاستگاه نظری زیباشناخی جلوه‌های اهریمنی نگارگری مبتنی بر نظریه تجلی ابن‌عربی است که جمال و جلال ، دو شعاع ساطع از ساحت تجلی هستند.

 

*دهمین مقاله با عنوان "انتساب نقاشی‌ها و تصویرهای دوره شاه عباس اول"

•·        محمد معمارزاده

این مقاله در مورد نگاره‌هایی که یک ویژگی خاص دارند بحث می‌کند.در بررسی این آثار ، دستیابی به بهترین نتیجه از انتخاب نگاره‌هایی حاصل می‌شد که در محدوده یک مکتب و در زمانی مشابه خلق شده بودند.در این راستا آثار سه تن از برجسته‌ترین نقاشان این عصر بررسی گردید.

 

*یازدهمین مقاله با عنوان "شخصیت پردازی درمده‌آ(اورپید) و مده (کرنی)"

•·        دکتر مریم نعمت طاووسی

در این مقاله چگونگی به کارگیری عنصر شخصیت ، به لحاظ کمی و کیفی ،  و مقایسه شبکه ارتباطی میان شخصیت‌ها پرسش اصلی این پژوهش بوده است.بررسی ابعاد گوناگون عنصر شخصیت در دو نمایشنامه مده‌آی اورپید و مده کرنی شیوه مناسبی برای یافتن پاسخ در حوزه دو نمایش‌نامه مورد بررسی این پژوهش بوده است.

 

*دوازدهمین مقاله با عنوان "رهیافت مدیریت هنری در آموزش و تولید انیمیشن در ایران-رویکرد تحقیقی"

•·        سید نجم‌الدین‌امیرشاه کرمی-سید بدرالدین احمدی

در این مقاله تحقیقی ، جایگاه فعلی رشته ، انیمیشن ،تولیدات و نیروهای حرفه‌ای ، آموزشی و تخصصی موجود در سطوح مختلف تاثیرگذاری ، مورد توجه قرار است.برنامه‌ریزی تولید ، بهینه‌سازی محصولات تولید و روند اجرایی‌‌ ، توسعه انیمیشن و گسترش سیستم تحول و رشد آموزشی و تربیت نیروی متخصص ، ره‌آوردی دیگر از دست یافته‌های این تحقیق است.تاریخ انتشار : 23/5/1387 | 7954 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :