صفحه اصلی اخبار معماری عکسخانه بانک مقالات نمایه نشریات درباره ما تماس با ما irac
shopfairs

/ یاداشت


کاریکاتور و معماری

کاریکاتور و معماری

هنر کاریکاتور با بهره بردن از اتفاقات و تعامل با برخوردهای اجتماعی، با یاری جستن از زبان تصویر و چاشنی طنز، نگاه نویی را به ما عرضه کرده است.تصویر کاریکاتور مرحمی بر ناهنجاری های رایج در جامعه بشری است.لذا  ناهنجاری در جامعه  را به باد انتقاد کشانده  و انحرافات  را گوشزد می کند.کاریکاتور سعی میکند رنگ عدالت و نظم را بر سیاهی و خاموشی جوامع کنونی بشری بگستراند. با دیدن جنبه طنزگونه کاریکاتور برای لحظاتی می خندیم و به لحاظ محتوایش، برای مدت طولانی فکر میکنیم .


هنر کاریکاتور با بهره بردن از اتفاقات و تعامل با برخوردهای اجتماعی، با یاری جستن از زبان تصویر و چاشنی طنز، نگاه نویی را به ما عرضه کرده است.تصویر کاریکاتور مرحمی بر ناهنجاری های رایج در جامعه بشری است.لذا  ناهنجاری در جامعه  را به باد انتقاد کشانده  و انحرافات  را گوشزد می کند.
کاریکاتور سعی میکند رنگ عدالت و نظم را بر سیاهی و خاموشی جوامع کنونی بشری بگستراند. با دیدن جنبه طنزگونه کاریکاتور برای لحظاتی می خندیم و به لحاظ محتوایش، برای مدت طولانی فکر میکنیم .

لذا آنچه کلمه کاریکاتور بدان اطلاق می شود ممکن است تنها یک طرح تمثیلی یا کنایه ای باشد، با این هدف که بجای خنداندن مخاطب، وی را به تفکر وا می دارد؛کاریکاتور پیامش را در نهایت ایجاز به مخاطبانش انتقال می دهد.کاریکاتور عصاره تلخ و شیرین اندیشه های بشری و بیان کننده والاترین مضامین در دنیای معاصر است.

در طرح کاریکاتور مبالغه در یک برجستگی یا انحناء ،  یک چین ، یک خط ، حتی یک نقطه مبین واقعیتی است. از اینرو کاریکاتوریست به عنوان مفسری شناخته می شود که فرآیند طرح را از محدوده ی یک پیام آنی و ساده و عینی بر می گیرد و به سوی انگیزه ای برای تفکر پیش می راند.

در حقیقت بعضی از بزرگترین آثار کاریکاتور، به لحاظ جدی بودن و تاثیری که بر عواطف و احساسات وارد می کنند، با سایر اشکال هنری های تجسمی به رقابت برخاسته اند و معانی ثانوی عمیقی را عرضه می نمایند.
 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

کاریکاتور و معماری کاریکاتور و معماری کاریکاتور و معماری


تاریخ انتشار : 20/6/1387 | 6600 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :