صفحه اصلی اخبار معماری عکسخانه بانک مقالات نمایه نشریات درباره ما تماس با ما irac
shopfairs
بانک مقالات

بانک مقالات / مقالات معماری


بازسازی و احیاء ؛ ضرورت یا تفنن وزه آبگینه (خانه قوام)

مرتضی بهروز-چکیده:بازسازی و احیاءفعالیت هایی  هستند که به ترتیب با جسم و روح یک موضوع سرو کار دارند. این موضوع می تواند یک شهر ، محیط طبیعی یا یک بنا و اثر معماری باشد .
رویکردهای متفاوتی نسبت به بازسازی و احیاء وجود دارند که بعضاً در میزان دخالت در یک موضوع تاریخی دارای اختلافات اساسی هستند . البته در اینجا مقصد این نیست که این روش ها و رویکردها بررسی شوند .
با اینکه انسان امروز با کلیشه ها مبارزه می کند اما در دنیای خسته از مدرنیسم ، احترام به بوم و سنت ها یک ارزش اجتماعی به حساب می آیند . مدرنیسم به عنوان یک سبک زائیدۀ مدرنیته است . مدرنیته جنبشی والا است که به حرکت رو به جلو و نوآوری اعتقاد دارد و ریشه آن در رنسانس قرن 15 است و امروز نیز زنده است .
با فروکش کردن نیازهای کالبدی پس از جنگ جهانی دوم از جمله انبوه سازی و اسکان جمعیت ها ، جوامع به نوعی بلوغ اجتماعی می رسیدند و نواقص مدرنیسم را به خوبی درک کردند . از جمله این خطاهعا عدم توجه به تاریخ و پیشینه های اجتماعی و عدم توجه به زمینه ها بود .به عبارتی حاکمیت عقلانیت محض مدرنیسم شکسته شد تا جایی که امروز در کشورهای پیشرفته و خواهانی توسعه پایدار شعار جهانی فکر کن ، محلی عمل کن سر داده می شود . در همین راستا مفهوم خاطره مشترک یاخاطره حمعی افراد یک جامعه اهمیت پیدا می کند.
دریافت متن کامل مقاله [ دریافت فایل ]


تاریخ انتشار : 29/5/1388 | 5937 بازدید | نسخه قابل چاپ


نظرات

نام :

ایمیل :

نظر :

کد امنیتی :